Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya reklamcılığı bizim gözümüzde hedef kitlenizin gündelik hayatında para karşılığı karşısına çıkma anlamına gelir.

Tabi bu yatırırım parayı çıkarım insanların karşısına anlamına gelmiyor. Eğer böyle düşünüyorsan kesinlikle bu yazıyı okumalısın.

Sosyal Medya reklamcılığı son zamanlarda gerçek bilgi isteyen bir iş haline geldi. Sosyal Medya platformların nerdeyse gündelik olarak güncellediği algoritması sayesinde sizinde güncel bilgilere sahip olmanız gerekiyor, aksi takirde herzaman rakiplerinizden bir adım geride kalacaksınız.

Size sosyal medya reklamcılığı hakkında değişmeyecek temel kurallardan bahsetmek istiyorum.

Sosyal medya geleneksel medya değildir. Kilit nokta dinlemek, etkileşimde bulunmak ve ilişkiler kurmaktır.” David Alston

1.Reklam verme amacınızı belirleyin

Reklam verenlerin en çok yaptığı hatalardan biri de reklamı ne için verdiklerini bilmeden spontene hereket ediliyor.

Reklam verme amacınıza uygun Görsel ve Metin hazırlamanız gerekir. Bunun yanı sıra reklam vereceğiniz tarihlerin önemi büyük, örneğin; bir tekstil firma sahibisinizi pazartesi günü reklam vermek sizin satışlarınıza bir etkisi olmayacaktır. Aynı reklamı ayın ilk hafatsı cuma günü verceğinizde size satışlarınızda %15 yansıma yapacaktır.

Bu ayrıntıların önemi sosyal medya reklamcılığı yapan bir firma için bir hayli önemlidir.

2.Bütün bütcenizi tek bir reklama harcamayın

Sosyal Medya bir iletişim bağlantısıdır, siz sosyal medya ya bir müşterilerin bulunduğu bir han gibi görürseniz kaybedersinzi. Tek bir reklam görseline veya videosuna bütün bütcenizi yatırıp müşteri beklemek kesinlikle yanlıştır.

Üste verdiğim bu kurallar Sosyal Medyada uzun süre değişmeyecek başlı başına Reklamcılık kurallar.

Güncel bilgilere ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

Sosyal medya reklamcılığı, kısa sürede en fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen bir reklam türüdür. Kişiler,firmalar ve web siteleri ürün ya da hizmet tanıtımları için artık tüm bütçelerini neredeyse sosyal medya pazarlaması için harcıyor.Bunun sonucunda anlık olarak hedef kitlelerine reklam yapabilmektedirler.

Dijital pazarlamada, sosyal medyanın bu kadar etkili olmasının birçok avantajı vardır.

Kolay Erişim: Sosyal medya reklamları, geniş kitlelere ulaşmayı sağladığı için ürün ve hizmetlerin tanıtımı daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Hızlı Yayılması : Reklamların yayınlanma sayısı dijital mecralarda daha fazla olduğu için bir reklamın gün içerisinde milyonlarca insana ulaşması mümkün.Kitlelere daha hızlı yayılma imkânı verir.

Düşük maliyetli: Küçük bir bütçe ile birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Sosyal medya reklamları geleneksel pazarlamaya göre daha uygundur ve etkisi daha fazladır.

Ölçülebilir: Sosyal medya reklamcılığının en önemli faydalarından biri de kaç kişiye erişildiğinin tespit edilmesidir. Bir reklamın kaç kişiye erişildiğini,kaç kişinin görüntülediğini ve tıkladığı gibi analizler yapmanıza olanak tanır.

Kontrol Edilebilir: Sosyal medyada,, reklam verdikten sonra hedef kitlesini ve içeriğini değiştirebilirsiniz. Reklamın ne zaman başlatılıp durdurulması gerektiği ile ilgili zamanlamayı da manuel olarak yapma imkanı veriyor.

Hedefleme Yapılması: Reklamların hangi kitleye ulaşacağını belirleyebilirsiniz. Kullanıcıların cinsiyet,yaş, eğitim durumu gibi demografik özelliklerine göre hedef kitlenizi seçebilirsiniz.Ayrıca reklamın yayınlanacağı ülke,şehir,ilçeyi seçerek lokasyon bazlı hedefleme yaparak daha doğru kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

Sosyal medya reklamlarının kurumlara, şahıslara ve markalara etkisi büyüktür. Bu yüzden sosyal ağlardaki geniş kitlelere ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaparak yeni müşteriler kazanırsınız ve rakiplerinizin önüne geçersiniz.
 


Tag: